3-dňový výlet obytnou dodávkou na Moravu v podaní Majky a Jančiho

3-dňový výlet obytnou dodávkou na Moravu v podaní Majky a Jančiho

 

Naši kamaráti Majka a Janík sa vybrali na 3-dňový výlet karavanom po Morave. Nakoniec sa po výlete ešte hecli a napísali, čo videli a zažili.

Za 3 dni prešli obytnou dodávkou Big Banana okolo 500km a stihli si toho pozrieť naozaj veľa.

Ak sa vám výlet páči a chceli by ste sa inšpirovať, na konci článku nájdete aj linky na jednotlivé miesta.

 

Deň 1

Dodávku sme si požičali v sobotu ráno o ôsmej. Všetko nám bolo dopredu vysvetlené, rýchlo sme sa naložili a výlet obytnou dodávkou mohol začať.

Karavan Big Banana má kopec úložného priestoru, šli sme dvaja s väčším psom, všetko sa dalo bez problémov uskladniť.

Boli sme pripravení na premenlivé septembrové počasie, takže sme si zbalili aj dostatok vecí do nepohody. Všetky zastávky sme mali časovo dosť voľné, kvôli psovi sme zaradili do cesty náhodné zastavenia na vyvenčenie niekde v lese.

Na sobotu sme mali naplánované potúlať sa v Ledniciach a Mikulove. V okolí sa toho dá vidieť mnoho, je naozaj z čoho vyberať.

 

Lednice

Hneď po prejdení hranice sme zastavili v lesoch medzi Břeclavou a Valticami a šli sme so psom na vychádzku, kde sme si nazbierali aj pár húb na raňajky. Cesta pokračovala do Ledníc.

Kúsok od zámku sme našli parkovisko rovno vedľa pivovaru Lednice, kde mali skvelú IPU (áno zobrali sme si aj so sebou na večeru).

 

Zámok a skleník v Ledniciach

Samotný zámok sme si prezreli len zvonka, viac nás zaujal zámocký skleník, nakoľko sme obaja milovníci rastlín. Návšteva skleníku bola skvelou voľbou, mnoho tropických rastlín siahajúcich až po strop, pekné prostredie, málo ľudí.

Zámok má taktiež obrovský park, kde sa dá poprechádzať, na ktorého opačnej strane sa nachádza minaret. Tento sme taktiež navštívili, je z neho krásny výhľad na okolitú krajinu. Predtým nás však čakalo 305 schodov po točitom schodisku, nakoľko minaret je jeden z najvyšších na svete mimo islamských krajín. Ak máš strach z výšok, je to skvelá skúška odvahy.

 

Mikulov

Ďalšia zastávka bola v Mikulove, našli sme si destináciu, ktorá sa volá Svatý kopeček. Po ceste k nemu sme natrafili na vínne pivnice. Pred jednou parkoval karavan, kde predávali skvelé veci na jedlo a a pitie (vinice.coffeebar). Sympatický predavač nám dal degustovať víno, odporučil cesty v okolí a taktiež sme tam ukoristili dve flašky skvelého vínka.

 

Možnosť sa okúpať

Auto sme potom zaparkovali pri Lome u Mariánského mlýna, kde sa kedysi ťažil vápenec. Voda je krásna čistá, dá sa tam kúpať, i keď odporúčame skôr teplejšie mesiace. Priamo z parkoviska vedie trasa na samotný Svatý kopeček, je to príjemná prechádzka, na vrchole sa nachádza kaplnka a najstaršia krížová cesta v Čechách.

Výhľad je skvelý, v spojení s pomaly zapadajúcim slnkom je to skvelá kombinácia, ideálna na prechádzku so psom.

 

Parkovanie počas prvej noci

Pôvodne sme chceli zaparkovať prvú noc niekde pri jazere alebo rybníku, ktorých je v okolí požehnane, ale nakoniec sme sa rozhodli, že ešte potiahneme k ďaľšej destinácii, aby nás po raňajkách nečakalo hneď šoférovanie.

Odviezli sme sa teda k Bukovanskému mlynu a prespali na parkovisku. Večere sme vyriešili gulášom, ktorý sme si navarili deň pred odchodom, takže nám ho stačilo zohriať a my sme sa mohli venovať tekutým úlovkom z cesty.

 

zámok Lednice
zámok Lednice

minaret     305 schodov na minaret

V zámku majú aj sklením s množstvom exotických rastlín

 

Deň 2

Modrá

Nasledujúci deň sme sa po výdatných raňajkách premiestnili do obce Modrá. Je to miesto kde sme ani netušili, že strávime tak veľa času. Všetko je tu na jednom mieste, dá sa zaparkovať a prebehnúť to peši.

 

Archeoskanzen Modrá

Začali sme prehliadkou Archeoskanzenu Modrá, ktorý je opevnené osídlie z dôb Veľkej Moravy. Hneď vedľa sa nachádza Terárium, ktoré je najväčšie na Morave. Kto si rád pozrie cudzokrajné pavúky, hady, jašterov atď príde si tu na svoje.

 

Živá voda s jej podvodným tunelom

Ako tretie sme si nechali to najlepšie, areál Živá voda – domov sladkovodných živočíchov a stredovekých praturov. Celý areál je pokrytý rybníkmi a močiarmi, dá sa tam taktiež kúpať a poprechádzať sa pozorovaním miestnej flóry.

To najlepšie sa však nachádza v hlavnej budove, stojacej priamo vedľa rybníka. Zvrchu sa dajú pozorovať ryby cez hladinu z mostíkov.

O poschodie nižšie, 3,5 metra pod hladinou vody sa nachádza 8-metrový presklený tunel, z ktorého sa dajú pozorovať sladkovodné ryby. Kapre, šťuky, jesetere a výzy veľké, niektoré kúsky dosahujúce dĺžku až 2metre.

Budova má ešte jednu miestnosť nižšie, kde sa cez okno dajú pozorovať taktiež sumce a iné ryby, obľubujúce temnejšie zákutia rybníku.

 

Pálenica Centrum slováckych tradic

Bodkou na záver bola návšteva pálenice – Centrum slováckych tradic, ochutnávka rôznych druhov, z ktorých musíme vyzdvihnúť najmä malinovicu, zázvorovicu a jahodovicu – z ktorej jedna flaša sa s nami aj vydala na cestu.

 

Prechádzka so psom, Chřiby

Po opustení areálu sme sa ešte zastavili na prechádzku so psom v lokalite Chřiby. Veľmi pekná príroda, ako strvorená na prechádzku, taktiež je tu možnosť návštevy viacerých miest, avšak tie sme vynechali, nakoľko bol náš plán dostať sa ešte na miesto prespatia, k priepasti Macocha.

 

Nocľah v karavane, noc druhá

Zaparkovali sme priamo na parkovisku vedľa Macochy, v noci sa už nepoužíva a otvára až 7.30. Do otvorenia sme tam boli úplne sami. Stihli sme ešte jednu prechádzku.

V okolí sa nachádza viac menších jaskýň. Jednu sa nám aj podarilo objaviť pomocou aplikácie Mapy.cz, ktorú často využívame. Sú v nej zakreslené nielen turistické chodníčky, ale aj lesné cesty, ktoré bývajú prázdne.

Ocenili sme taktiež to, že sme vzali čelovky, bez nich by sme sa okamžite stratili.

 

   

    

     

 

Deň 3

Tretí deň nás po raňajkách čakala Punkevní jeskyňe, do ktorej sme si vstup kúpili na presný termín už dopredu, nakoľko počet miest je obmedzený a nie je jednoduché, najmä cez víkend zohnať voľné miesto.

 

Punkevní jeskyňe

Jaskyňa sa nachádza na druhej strane kopca ako je Macocha, priamo z areálu ako je horná terasa odchádza lanovka. Dá sa ísť aj pešo, ale vraj po ceste nie je nič zaujímavé a cesta dole trvá takmer ¾ hodinu. Dá sa kúpiť aj kombinovaný lístok na lanovku/vláčik, ktorý vozí ľudí priamo od jaskyne k ďaľšej – Kateřinskej.

Samotná Punkevní jeskyňe bola skvelou voľbou. Návšteva sa skladá z dvoch častí, z pešej a na lodi. Pešia trvá asi trištvrte hodinu, prejdete až na samotné dno priepasti, na druhej strane kopca. Tam sa nalodíte na loďky a plavíte sa cca 15min k východu. Obe časti boli skvelé, musíme vyzdvihnúť najmä zručnosti lodníka v manévrovaní v úzkych priestoroch s dlhou loďou a taktiež jeho výklad, kde sme sa smiali od začiatku až do konca.

 

Priepasť Macocha

Ako posledná na zozname nám ostala samotná priepasť Macocha. Nakoľko sme ju už videli z jej dna, bolo jednoduchšie si predstaviť jej rozmery pri pohľade zvrchu.

K dispozícii sú dva vyhliadkové mostíky, od vrchnému k nižšie položenému je to kúsok, cca 10min cesty peši.

Priepasť je vlastne dávno zrútená jaskyňa.

V týchto miestach by sa dalo ostať určite aj dlhšie, nakoľko sa v okolí nachádza mnoho jaskýň, avšak my sme sa museli pobrať domov odovzdať auto.

 

Návrat do Bratislavy

Malá zastávka ešte na jedlo, vyvenčenie psa, upratanie auta a už sme aj brzdili u Peťa a Marty.

Za 3 dni sme spotrebovali cca 45 litrov vody (bandaska je na 50L), takže pri dlhších výletoch treba myslieť na dopĺňanie. Vodu si pohdlne doplníš v akomkoľvek kempe.

Plynu je vo všetkých purecampers dodávkach dosť aj pre naozaj zanietených kuchárov. My sme si v rámci šetrenia času doniesli uvarené jedlo a len sme ho zohriali, pípadne si uvarili cestoviny…

Druhá baterka, ktorá zásobuje interiér karavanu elektrinou sa nabíja jazdením a solárnym panelom, naspäť sme prišli so 100% kapacitou. Takže tu absolútne problém nie je, ani keď zapojíte nabíjačku na notebook atď. V kempoch sa na elektrinu nemusíte vôbec pripájať, je jedno ako dlho cestujete. Big Banana funguje off-grid.

Výlet hodnotíme na výbornú, určite si ešte auto požičiame a pôjdeme s ním objavovať ďalej.  

 

 

 

Čo si treba zbaliť na výlet karavanom po Morave:

  • jedlo a pitie (soľ, cukor, koreniny a olej na varenie sú súčasťou výbavy dodávky),
  • uhlie ak chcete použiť malý gril, ktorý je súčasťou výbavy karavanu,
  • mlynček na kávu a zrnkovú kávu ak takú preferujete (mletá káva a „koťogo“ sú súčasťou výbavy kuchynky),
  • toaletný papier,
  • čelovky,
  • vankúše a periny alebo spacáky (periny si môžete za príplatok aj pridať k objednávke karavanu)
  • oblečenie a športovú výbavu podľa potreby

 

 

LINKY

 

DEŇ 1:

MikulovSvatý kopeček v Mikulově vám dá nadhled, dobije baterky a ještě se navíc pyšní nejstarší křížovou cestou u nás | Jupigo.com

ZÁMEK MIKULOV – Výlet – Tajemná jeskyně a zámek Mikulov | Jupigo.com

LedniceZámek Lednice – Projděte zámeckým parkem a poznejte rozkošné skvosty (jupigo.com)

Minaret Minaret – Zámek Lednice (zamek-lednice.com)

Vestonicka nadrzKudy z nudy – Naučná stezka Věstonická nádrž

Věstonická nádrž | ToulejSe.cz

 

DEŇ 2:

Bukovansky mlyn BUKOVANSKÝ MLÝN – Místo, kde se každé díte citi jako v RÁJI | Jupigo

ChribyChřiby – Mystické místo skrývající mnohá tajemství | Jupigo.com

ModráKúsok od Slovenska sa nachádza unikátna atrakcia. Môžeš sa prechádzať v skoro 4-metrovej hĺbke priamo pod jazerom | REFRESHER.sk

 

DEŇ 3:

MacochaMoravský kras -Tajemství propasti i záhady hlubokých jeskyní | Jupigo.com

Punkevni jeskyne Otevírací doba, vstupné do jeskyní – Propast Macocha (propast-macocha.cz)

Vstupenky Akce dle data – WebList (colosseum.eu)

Býčí skála Býčí skála – Svatyně s hrůznou energií a její krvavé tajemství | Jupigo

JedovniceJedovnice – Ráj pro malé i velké vodomily | Jupigo.com

 

Tipy na ďalšie destinácie na výlet karavanom po Česku a Slovensku:

 

Comments are closed.