5-dňový výlet obytnou dodávkou do Adršpachu

5-dňový výlet obytnou dodávkou do Adršpachu

 

Majka a Janči sa vybrali na ďalší výlet karavanom po Česku. A ani sa im nečudujeme. Tento krát bol ich hlavná destinácia Adršpach. Cestou toho však videli a zažili veľa.

Ak máte chuť na pár dní vypadnúť a zažiť trochu prírody, kultúry a dobrého jedla a to všetko s príchuťou dobrodružstva a komfortu obytného vanu, možno vám tento tip na výlet karavanom po Česku padne vhod.

V texte nájdete aj užitočné odkazy na nákup vstupeniek alebo vyznačené lokality na Google mape.

Květná zahrada Kroměříž
Květná zahrada Kroměříž

 

Deň 1

Tretí výlet s „Banánom“. Dlhšie sme sa bavili o tom, že by sme chceli vidieť Adršpach, skalné mesto a jeho okolie a tak sme neváhali a ešte v zime sme si rezervovali campervan Big Banana.

Zvolili sme sviatky v máji, nakoľko sme sa chceli vyhnúť hlavnej turistickej sezóne, v kľude si všetko pozrieť a využiť deň voľna. 15°C na jar sa na rozdiel od jesene dá, počasie hlásili celkom fajn, tak sme v piatok ráno vyrazili na tento výlet karavanom po Česku.

 

Čo si do karavanu zbaliť?

Tentokrát sme zvolili trochu ľahšie pobalenie, viac technických vecí, nakoľko sme pri predošlých výletoch mali veľa zbytočností. Taktiež sme potrebovali viac miesta v dodávke, keďže sme zobrali so sebou oboch psov, aby sme stále nemuseli v aute niečo prehadzovať.

Čo si teda treba zbaliť na výlet obytnou dodávkou:

  • jedlo a pitie (soľ, cukor, koreniny a olej na varenie sú súčasťou výbavy dodávky),
  • uhlie ak chcete použiť malý gril, ktorý je súčasťou výbavy karavanu,
  • mlynček na kávu a zrnkovú kávu ak takú preferujete (mletá káva a „koťogo“ sú súčasťou výbavy kuchynky),
  • toaletný papier,
  • čelovky,
  • vankúše a periny alebo spacáky (periny si môžete za príplatok aj pridať k objednávke karavanu)
  • oblečenie a športovú výbavu podľa potreby

 

Kutná hora

Po krátkej porade sme sa rozhodli, že prvý deň venujeme mestu Kutná Hora a jeho okoliu. Nakoľko je to dlhšia trasa, rozhodli sme sa kúpiť si českú diaľničnú známku, ktorá nám hneď skrátila trasu asi o hodinu (napriek tomu, že milujeme okresky, kde sa dá kochať okolím). Čistá cesta do Kutnej Hory trvala cca 3,5 hodiny.

 

Chrám sv.Barbory

Zastavili sme sa len niekde po ceste prebehnúť psy. Ako prvú zastávku sme zvolili Chrám sv. Barbory, kde sa dalo rovno aj zaparkovať. Vnútri je toho dosť, pekná výzdoba, vitráže, maľby, orgán, vyhliadky, celé cca na trištvrte hodinu. Hneď za chrámom sú vinice, pekné okolie, vyhliadka na mesto, galéria a možnosť prejsť sa starým mestom.

Kúsok od chrámu je malá pivárnička s výhľadom na mesto, odporúčame tam pri pivku alebo káve nachvíľku vypnúť. V Kutnej Hore je toho dosť na pozeranie, my sme si kúpili trojlístok na chrám, katedrálu a Kostnice, ktorý bol cenovo výhodnejší.

 

Katedrála panny Márie a Kostnice

Kostnice a Katedrála panny Márie sú vedľa seba, od chrámu treba ísť ale autom. V porovnaní s chrámom je katedrála skromne vyzdobená, ale keď už bola v trojlístku tak sme si ju pozreli, ale odporučili by sme skôr niečo iné, napr. Múzeum striebra (ale to bolo pre nás na dlho). Kostnice treba vidieť, pod kostolom na cintoríne je výzdoba z ľudských kostí, so zaujímavou históriou.

Kúsok od nej je múzeum Lega s predajňou. Občerstvenie pri ňom však neodporúčame. Vedľa je tiež zaujímavý obchodík so suvenírmi, oplatí sa zastaviť, ak hľadáte netradičné kúsky.

 

Rozhledna – Havířská Bouda

Po prebehnutí mesta sme ešte zobrali psov na výšlap na Rozhlednu – Havířská Bouda. Dá sa vyjsť hore, je to síce spoplatnené, ale je tam reštaurácia aj výťah, my sme však len prebehli okolo, pozreli miestne prepadlisko a pokračovali v túre.

 

Parkovanie s obytným vanom na prvú noc

Keďže sme chceli byť ráno bližšie k ďaľšiemu programu, ktorý sme mali na pláne, rozhodli sme sa potiahnuť s autom ešte kúsok a zaparkovali sme na kopci ski areálu Zvičina, kde sa nachádza reštaurácia Reisova chata s vynikajúcim jedlom a pivkom.

Majú tam veľké parkovisko,  kde nie je problém na noc ostať, pozrieť si západ slnka a dobre sa najesť. Nachádza sa tam dokonca aj malý kostolík, do ktorého sa oplatí nakuknúť. Výlety so psami v okolí tiež nie sú problém, je kam ísť.

Chrám sv. Barbory - Kutná Hora, výlet karavanom po Česku
Chrám sv. Barbory – Kutná Hora
Kutná hora - vyhliadka na mesto
Kutná hora – vyhliadka na mesto
Kostnice - Kutná hora
Kostnice – Kutná hora
overené miesto na prespanie v karavane, Reisova chata
Reisova chata – náš kemping spot

 

Deň 2

Raňajky a přehrada Les Království

Ráno sme prebehli blízke okolie Reisovej chaty. Je tam pár drevených sôch, televízny vysielač a dokonca Treehouse Zvičina, kde sa dá zaplatiť bývanie na strome. Rýchle raňajky a naša cesta smerovala k obci Nemojov, kde sa nachádza Přehrada Les Království.

Toto je vec čo treba určite vidieť, nádherný most nad priehradou s vežičkami, je to síce iba na cca 15 minút, ale keď ste v okolí určite odporúčame sa tu prejsť.

 

Romantické peklo

Kvôli psom sme sa rozhodli ísť smer Peklo. Nádherné miesto pri rieke Metuje, s nekonečnými možnosťami na turistiku. Šli sme nenáročnou trasou popri rieke, ale možností je neúrekom, príroda je nádherná, stačí si vybrať.

 

Broumovsko

Na obed sme sa rozhodli nevariť a kedže naše ďaľšie kroky mali smerovať do Chránenej krajinnej oblasťi Broumovsko, našli sme si tam obed v malom bistre pri rybníku – Hospudka Ryba na hrázi. Pekná terasa s výhľadom na rybník, jedlo za prijateľné ceny a v blízkosti krížová cesta v lese zavŕšená nádhernou, ale pochmúrnou stavbou – Ticháčkova kaple.

Opäť miesto kde sa určite oplatí vybehnúť, cesta ako stvorená pre psy. Aj s fotením a obdivovaním je to pomerne ľahká túra na hodinku.

 

Nocovanie v karavane, noc druhá

Spanie sme si našli cez aplikáciu Park4night, na parkovisku Kaple Hvězda. Je to malé parkovisko, kde sme noc zdielali s ďaľšími cca štyrmi kempermi. Cez deň je to tam rušné, ale v noci je úplný pokoj a okolie rozhodne stojí za to.

Priehrada Les Kralovství
Priehrada Les Kralovství
Peklo, nádherná príroda na výlete karavanom po Česku
Peklo – aj keď to tak nevyzerá 🙂
Krížová cesta - Ticháčkova kaple, na prechádzke so psami, výlet karavanom po Česku
Krížová cesta – Ticháčkova kaple

 

Deň 3

Kaple Panny Marie Sněžné

Ráno sme sa už zobudili na postupne zvyšujúci sa počet áut a turistov. Zhruba 200m od parkoviska sa nachádza Kaple Panny Marie Sněžné, odkiaľ je nádherný rozhľad po okolí a turistická chata Hvězda, ktorej otváracie hodiny sú však záhadou.

Následne sme prešli asi hodinovú túru, ktorá je síce so psami pomerne náročná (schody, kamene, prudké stúpania/klesania…), ale je to jedna z najkrajších vecí akú sme na tomto výlete videli.

 

Broumovské stěny

Broumovské stěny ponúkajú nádherné prírodné scenérie, trasa vedie priamo pomedzi skaly – nazýva sa Skalní divadlo. Možností opäť neúrekom, zvolili sme takú, kde podľa mapy bolo najviac čo vidieť.

Na turistiku (aj na Slovensku) používame vždy appku Mapy.cz, je spoľahlivá, ukazuje aj neturistiké lesné cesty a chodníčky, je dobré si však vždy oblasť, kam sa chystáte, stiahnuť do mobilu.

Pobyt v tejto oblasti sme ukončili ešte rýchlou zastávkou pri Suchodolskej niagáre, čo je menší vodopád s minijazierkom. Autom sa dá zastaviť do 15 minút cesty peši k vodopádu, trasa je absolútne nenáročná.

 

Skalné mesto Adršpach – lístky

Poobede nastal čas na náš hlavný program na výlete, Adršpašské skály. Odporúčame lístky si kúpiť vopred spolu s parkovaním, nakoľko kapacita je limitovaná ako na vstup tak i parkovanie (lístky tu).

Na stránke majú pekne rozpísané na kedy je koľko voľných miest, takže dokonca sa dá pekne vychytať čas, keď je návštevníkov menej (po 14tej je tuším aj lacnejšie vstupné).

Čo vás čaká v Adršpachu?

Je tu opäť viac možností čo vidieť, ale keďže sme už za sebou mali pol dňa chodenia, na odporúčanie v Infocentre sme zvolili „len“ prehliadku Adršpašského Skalního města (trvalo nám to nakoniec 3 hodiny).

Aj tu je možnosť ísť jednoduchšiu trasu, kde sa dá ísť aj so psami, alebo kočíkom, ale odporúčame radšej bez, nakoľko mnoho krásnych vecí je ťažšie dostupných, úzke priechody medzi skalami, mnoho stúpania/klesania po uzučkých schodíkoch, v niektorých miestach pretlak ľudí a dá sa prechádzať len po jednom.

Popri prechádzaní skalným mestom máte možnosť vidieť nielen dych berúce skalné útvary, ale aj napr. zaplavený lom, vodopád, kaplnku, viac vyhliadok, preplaviť sa po jazierku…

Nebudeme sa k tomu viac rozpisovať, pretože by sme nemuseli skončiť. V skratke: ak ste v okolí, určite choďte, je to jedna z najkrajších vecí v prírode. Priamo z trasy sa dá odbočiť aj na Teplické skály, na tie však neostal ani čas, ani sily.

 

Kemp Western Vochtánka Potštejn – nocľah na tretiu noc

Spanie po treťom dni sme zvolili aj so službami a našli sme na trase Kemp Western Vochtánka Potštejn. Majú tu bar s jedlom a pivkom, sprchy, WC a obrovskú lúku na prenocovanie, kde si s ostatnými návštevníkmi nemáte ako zavadzať.

Vedľa kempu tečie riečka Divoká Orlice. Priamo nad ním sa dá vybehnúť na zrúcaninu hradu Potštejn. So službami sme boli spokojní, doplnili sme tu vodu, pani v kempe nám dokonca dala množstvo tipov čo vidieť v okolí.

Kaplnka panny Márie
Kaplnka panny Márie
Broumovské steny
Broumovské steny
Broumovské steny, zaujímavé miesto počas výletu karavanom po Česku
Broumovské steny
Adršpašské skalné mesto
Adršpašské skalné mesto
Adršpašské skalné mesto, hlavná zastávka, výlet karavanom po Česku
Adršpašské skalné mesto
Karavan kemp Western Vochtánka Potštejn
Kemp Western Vochtánka Potštejn

 

Deň 4

Po dlhšej rannej prechádzke v miestnej prírode sme sa zhodli, že po predošlých náročných dňoch už volíme len nenáročné zastávky. Kvôli jednoduchšej ceste domov sme si  pozreli zaujímavosti, ktoré by nás mohli osloviť na smere Slovensko.

 

Hrad Helfštýn

Viac sme toho ponachádzali v okolí Olomoucu, preto sme sa rozhodli, že prebádame túto časť. Ako prvá zastávka bola zrúcanina – Hrad Helfštýn. Je pomerne veľký, v rekonštrukcii, s veľmi pekným výhľadom po okolí. Priamo pri parkovisku sa nachádza aj Lanová dráha a možnosť prechádzky v lese.

 

Hranická propast

Zhruba 10 minút cesty autom odtiaľ sa nachádza mesto Hranice, kde je čo objavovať. Vybrali sme si Hranickú propast – najhlbšiu priepasť na svete. Nie je tam až tak čo vidieť, ako napríklad pri Macoche. Priepasť je totiž len z časti suchá, väčšina je zatopená. Cesta k nej je však fajn prechádzka, s náučným chodníkom, kde sa človek dosť podozvedá. Priamo oproti sa nachádzajú aj Zbrašovské aragonitové jěskyňe, tie však boli počas našej návštevy zatvorené.

 

Kemping pre karavany AMK kemp Hranice, štvrtá noc

Miesto prespania sa nám ponúklo samé priamo v Hranicích, v autokempe AMK kemp Hranice. Pekný areál za super cenu, sprchy, WC, možnosť doplnenia vody i napojenia na elektrinu, dlho otvorený bar s jedlom a pitím.

Hrad Helfštýn zastávka výletu karavanom po Česku
Hrad Helfštýn

 

Deň 5

Kroměříž

Náš výlet karavanom po Česku sa blíži ku koncu. Posledný deň sme sa už nikam nehnali. Dojesť jedlo a po ceste späť domov nájsť niečo zaujímavé. Viac sme toho našli v meste Kroměříž.

Z mnohých možností sme si vybrali Květnú zahradu. Je pomerne veľká, jej návšteva nám zabrala asi 1,5 hodiny. Je v nej čo vidieť, viaceré skleníky, obrovská rotunda, kolonáda so sochami gréckych bohov, fontány, labyrinty zo živého plotu…nadšenci záhrad si prídu na svoje.

 

Cesta do Bratislavy, vrátenie karavanu

Zbytok dňa sme cestovali domov, upratovali auto, ktoré sme následne vrátili Marty a Peťovi. Vodu sme po ceste dopĺňali len raz, plyn nám stačil, i keď sme v podstate len varili kávu, čaj a zohrievali vopred doma navarené jedlo. Elektrinu sme tiež nespotrebovali, späť sme prišli so 100% nabitou baterkou.

Po treťom výlete už opäť plánujeme ďalší na tento rok…:-) Díky Purecampers

Kroměříž - Květná zahrada
Kroměříž – Květná zahrada
Kroměříž - Květná zahrada na našom výlete karavanom po Česku
Kroměříž – Květná zahrada

 

Tipy na ďalšie destinácie na výlet karavanom po Česku a Slovensku:

Comments are closed.