Tipy na kempovanie vo voľnej prírode

Ak ešte nemáš skúsenosti s voľným kempovaním, spísal som pár tipov dole:

  • Hľadanie miesta na voľné kempovanie

    Kempingy na Slovensku sa už začali postupne otvárať, avšak kempovanie vo voľnej prírode má tiež svoje čaro.

    Kempovanie vo voľnej prírode je na Slovensku možné mimo území Národných parkov a stupňov ochrany prírody vyšších ako 2. Odporúčam si preto naplánovať prenocovanie vopred, aby si sa vyhol zbytočnej návšteve lesnej stráže a prípadnej pokuty aj keď sú to väčšinou veľmi milí ľudia a veci riešia skôr dohovorom.

Pri výbere miesta môže veľmi pomôcť aplikácia park4night, na ktorú poskytujem link dole. V aplikácii si môžeš vybrať zo stoviek miest vhodných na voľné kempovanie na Slovensku aj s ich popisom. Prosím vyhni sa miestam, kde sa pohybujú aj iné osoby. Miesta si vyberaj mimo obytných častí. K tomuto môže dobre poslúžiť aj aplikácia Google Maps, ktorú si môžeš prepnúť do satelitného módu a pozrieť sa, čo sa nachádza okolo teba. Výber miesta odporúčam urobiť ešte za denného svetla s dostatočným predstihom. Vždy to trvá dlhšie ako si myslíme a je dobré vidieť, čo je naokolo, pred tým ako sa rozhodneš na tom mieste ostať cez noc. Sleduj aj predpoveď počasia a prispôsob tomu miesto parkovania. Ak sa očakáva dážď, dodávku zaparkuj na pevnom povrchu v dostatočnej vzdialenosti od rieky alebo vyschnutého koryta. A ešte jeden dôležitý tip – auto sa snaž zaparkovať čo možno najrovnejšie, aby si sa dobre vyspal.

Stiahni si aplikáciu park4night:

         

 

 

 

  • Zásoba vody

Väčšia dodávka má 50l nádrž na pitnú vodu, v menšej je zásoba vody 25 litrov. Pri šetrnom používaní treba počítať so spotrebou približne 7 litrov vody na osobu denne. V spotrebe nie je zarátaná sprcha. Tá je riešená vonkajšou sprchou napojenou na nádrž v dodávke resp. v najmenšom vozidle VW T4 Mountain hut solárnou sprchou s objemom 8l. Do solárnej sprchy je možné použiť vodu z prírodného prameňa alebo potoka. Tú potom v samotnej sprche necháš zohriať na slnku alebo vodu zohreješ na sporáku a zmiešaš so studenou. Na sprchovanie nie je nutné používať pitnú vodu. Pred tým ako si nájdeš miesto na kempovanie je dobré skontrolovať zásobu vody a prípadne ju doplniť. Niekedy sa ti na mieste zapáči natoľko, že sa rozhodneš tam ostať dlhšie a vyhneš sa tak šoférovaniu do obchodu.

  • Elektrická energia

Vozidlá sú vybavené druhou batériou. Táto je určená iba na použitie v interiéri a je dobíjaná solárnym panelom a tiež z alternátora vozidla, keď beží motor. Pri bežnom použití chladničky a svetiel je zásoba elektrickej energie dostatočná na bežnú prevádzku aj pre pozretie si filmu na notebooku či nabíjanie telefónov. Vozidlá sú vybavené meničom napätia a teda poskytujú 220 V zástrčku. Elektrinou je však potrebné šetriť, chladničku nastaviť iba na nevyhnutnú teplotu a svetlá používať jedine keď je to potrebné. Keď motor vozidla nebeží, batérie sa automaticky odpoja a nehrozí, že ráno nenaštartuješ.

  • Toaleta

Vozidlá nemajú chemickú ani inú toaletu. Keď príde čas na číslo 2, odporúčam využiť okrem toaletného papiera aj lopatku a užiť si prírodu 🙂 Áno, aj toto je súčasťou dobrodružstva.

  • Jedlá a varenie

Odporúčam naplánovať si varenie na niekoľko dní dopredu, aby si nebol nútený navštíviť obchod každý deň. Zameraj sa radšej na jednoduchšie jedlá, ktoré ideálne zvládneš s menším počtom riadov a tým pádom aj potrebou vody. Do chladničky dávaj iba vychladnuté jedlá, aby sa nezvyšovala spotreba energie. Vo vozidlách sa nachádzajú základné suroviny ako soľ, korenia, olivový olej, káva, čaj,… a budem rád, keď ich využiješ. Pred návštevou obchodu sa pozri, čo sa už v dodávke nachádza a ušetríš pár mincí.

  • Mobilné dáta

Ak je pre teba dôležité byť „online“, skontroluj si, či miesto, kde sa chystáš zložiť na noc, je pokryté mobilným internetom. Offline režim má tiež svoje výhody, ale to ty už určite vieš 🙂

  • Nezanechaj po sebe nič, čo na mieste nebolo pred tvojou návštevou

Prosím, zober si so sebou všetok odpad, ktorý vyprodukuješ. Ideálne je vyhradiť si sáčok na smeti tak, ako to robíš doma. Miesto nechaj po sebe čisté, aby vyzeralo ako pred tvojou návštevou. Papierové obaly sú ideálne na založenie ohňa. Oheň zakladaj iba na miestach, kde je to bezpečné a v dostatočnej vzdialenosti od vozidla a v už vyhradených ohniskách. Pred opustením tvojho miesta sa prosím uisti, že je oheň riadne uhasený.

 

[maxbutton id=“1″ ]